کنیا

جمهوری کنیا که در شرق قاره آفریقا قرار گرفته‌است، با مساحت ۵۸۲۶۴۶ کیلومتر مربع، و پس از ماداگاسکار، چهل و هفتمین کشور وسیع دنیاست. همسایگان آن شامل کشورهای تانزانیا در جنوب، اوگاندا در غرب، سودان در شمال غربی، اتیوپی در شمال، سومالی در شمال شرقی می‌باشند و اقیانوس هند نیز در شرق آن واقع گردیده‌است.کنیا صنعتی ترین کشور در جامعه شرق آفریقا محسوب می شود که در آن شرکت های بزرگ چند ملیتی همچون شرکت های انگلیسی،آلمانی ،فرانسوی ،هلندی ،آمریکائی و ژاپنی با بیشترین سرمایه گذاری مشغول فعالیت می باشند.

مراکز اصلی صنعت در کنیا،در مناطق شهری واقع در مناطق نایروبی ، مومباسا، وکیسومو ایجاد شده است.اغلب کارهای صنعتی درکنیا،وابسته به محصولات کشاورزی می باشند.

صنعت گردشگری و توریست در کنیا پس از کشاورزی از دومین جایگاه در منبع درآمد خارجی بر خوردار می باشد.از جاذبه های توریستی به ۲۴ پارک ملی وحش اشاره کرد که تحت حفاظت شدید قراردارد . از دیگر چشم اندازهای توریستی می توان به مساجد و آثار معماری اسلامی در استان ساحلی و شهرهای مومباسا و لامو ،کشتزارهای قهوه و چای در تیکا،رشته کوه های کلیمانجارو و موزه حیات وحش ،قلعه مسیح در مومباسا و سواحل دریای هند اشاره نمود.

نگاهي به روابط جمهوري اسلامي ايران با كنيا:
كنيا و ايران در سال ۱۳۵۰ با صدور اعلاميه مشترك ، زمينه برقراري روابط ميان دو كشور را فراهم كردند و در سال ۱۳۵۱ سفارت ايران در نايربي تاسيس گرديد. روابط دو كشور بيشتر جنبه اقتصادي داشته است.كنيا نفت مصرفي خود را از ايران تامين مي كرد. قبل از انقلاب اسلامي ايران در يك مقطع روابط دو كشور قطع و مجدا در سال ۱۳۶۱ روابط دو كشور در سطح سفارت برقرار گرديد.در طول چهار دهه گذشته روساي سابق كنيا آقايان دانيل آراپ و كيباكي به جمهوري اسلامي ايران سفر و همچنين جناب آقاي هاشمي رفسنجاني و احمدي نژاد روساي جمهور وقت ايران به كنيا سفر كرده اند. در اين مدت رفت و آمد هياتهاي مختلف سياسي و اقتصادي در سطح وزاري امورخارجه دو كشور به پايتخت هاي دو كشور ادامه داشته است. مي توان گفت سطح روابط سياسي و اقتصادي دو كشور در وضعيت خوبي قرار دارد.

روابط اقتصادي دو كشور:
روابط اقتصادي دو كشور در سطح خوبي قرار دارد و تا كنون پنج كميسيون مشترك اقتصادي بين دو كشور برگزار شده است. صادرات ايران به كنيا بيشتر در زمينه هاي قير، پارافين، وازلين، روغن صنعتي، فرش، كفپوش، مواد غذائي و نفت مي باشد. صادرات كنيا به ايران نيز بيشتر در زمينه هاي مواد خام معدني و چاي مي باشد.
کمتر کشوری را در دنیا می‌توان یافت که به‌اندازه کنیا مناظر شگفت‌انگیز و خیره‌کننده طبیعی داشته باشد، چشم اندازهای بکر و خیره‌کننده این کشور کوچک را به محلی اسرارآمیز بدل کرده است. تفاوت‌های بسیار در گستره دمایی، اکوسیستم و فضای جغرافیایی در کشوری کوچک گرد هم آمده‌اند تا کنیا، با مناطقی از علفزارهای سرسبز، جنگل‌های پرباران و سرزمین‌های پوشیده از درخت ساواهانا زیستگاه بسیاری از گونه‌های حیات‌وحش باشد. اما این فقط حیات‌وحش خارق‌العاده این کشور نیست که کنیا را به مقصدی به‌یادماندنی برای گردشگران بدل کرده است، فرهنگ غنی و متنوع، مردمی فروتن و خونگرم و غذاهای لذیذ و گاه عجیب این کشور هریک دلیلی بر منحصربه‌فرد بودن این جاذبه گردشگری کمتر شناخته‌شده هستند.
واقعیت ناراحت‌کننده در مورد کنیا این است که بسیاری از مناظر شگفت‌انگیز کشور، به دلیل ترسی که ناشی از وضعیت نابسامان اقتصادی و اجتماعی در این کشور است، برای گردشگران ناشناخته مانده است. کشوری که به‌تازگی ( در حدود ۵۰ سال پیش ) از شر استعمار رهایی یافته، هنوز دچار مشکلات گسترده در برقراری نظم و  برپایی دولت مرکزی مقتدر است. اما آیا این وضعیت در بسیاری از کشورهای دیگر وجود ندارد؟ تنها بخشی از نایروبی و روستاهای اطراف شاهد درگیری نیروهای شورشی و دولت است و ۹۹ درصد بقیه کشور نه‌تنها امن، که دارای مردمی مهربان و مهمان‌نواز است. در مناطق گردشگری و خارج از درگیری این کشور با استقبالی گرم، صمیمی و دوستانه مواجه می‌شوید، که در سایر کشورها به‌سختی از چنین استقبالی برخوردار خواهید شد. برای توصیف این کشور، شاید بهتر باشد تصاویری گویای مناظر بکر و دیدنی این کشور را مرور کنیم، چراکه کلمات قدرت توصیف طبیعت حیرت‌انگیز کنیا را ندارند.

۱.سیاحت و کشف مناظر بی‌بدیل کنیا با بالون
کنیا با بالون
کنیا بهترین کشوری است که می‌توان در آن بالون سوار شد، بر فراز بالون سیاحت اکتشافی حیرت‌انگیزی روی جنگل‌ها و مراتع سرسبز آفریقا داشت و درعین‌حال از طلوع صورتی‌رنگ و غروب نارنجی‌رنگ آسمان ماسایی مارا ( Masai Mara) لذت برد. صرف صبحانه در بالون  و بر فراز آسمان آفریقا تجربه به‌یادماندنی خواهد شد.

۲.گله فیل‌های آمبوسلی (Amboseli)
گله فیل‌های آمبوسلی
منطقه حفاظت‌شده آمبوسلی در دره ریفت کنیا واقع‌شده است. این منطقه بهترین ناحیه آفریقا برای از نزدیک دیدن گله‌های فیل آفریقایی است. گاه گردشگران آن‌قدر به فیل‌ها نزدیک می‌شوند که می‌توانند آن‌ها را از نزدیک لمس کنند.

۳.خانواده شیرها در ماسایی مارا
خانواده شیرها در ماسایی مارا
وقتی در کشور خودمان زندگی می‌کنیم، ممکن است شانس دیدن شیرها را از پشت میله‌های قفس باغ‌وحش داشته باشیم، اما در منطقه  حفاظت‌شده ماسایی مارا کنیا، دسته‌های شیر که آزادانه در طبیعت زندگی می‌کنند را می‌توان از چند صد متری دید، و آنگاه از اینکه چقدر سلطان جنگل حیوان تنبلی است حیرت‌زده شد.

۴.مناطق حفاظت‌شده کنیا
مناطق حفاظت‌شده کنیا
انسان یک‌بار روی زمین زندگی می‌کند و تنها یک‌بار فرصت تجربه شگفتی‌های زمین را دارد، ازاین‌رو است که برای قرن‌های متمادی سفرهای تفریحی اکتشافی به آفریقا، از هیجان‌انگیزترین برنامه‌های انسان‌های ماجراجو بوده است. در میان کشورهای آفریقایی، آنچه کنیا را متمایز می‌کند تلاش مردم محلی این کشور برای حفظ حیات‌وحش و جلوگیری از شکار غیرقانونی حیوانات در این کشور است. مردم این کشور سعی می‌کنند با حفظ طبیعت زیبا و گونه‌های حیوانی منحصربه‌فردشان، با ساخت مهمانسراها و کمک به گردشگران برای بازدید از مناطق حفاظت‌شده، امرارمعاش کنند. در کنیا ۲۵ منطقه حفاظت‌شده طبیعی وجود دارد که هریک شگفتی‌های منحصربه‌فردی را در خود جای‌داده‌اند.

۵.تماشای غروب در میان گله گورخرها
تماشای غروب در میان گله گورخرها
اگر بپرسید بهترین مکان برای تماشای غروب خورشید کجاست، باید کنیا را به شما پیشنهاد کنیم، در مناطق حفاظت‌شده کنیا، خبری از آسمان‌خراش‌های مزاحم و آلودگی‌های نوری در آسمان نیست، در میان طبیعت بکر و حتی گاه در قلب گله‌های گورخر یا گاومیش‌ها می‌توان به تماشای دل‌انگیز غروب خورشید نشست، منظره‌ای که کمتر کسی شانس دیدن آن را خواهد داشت.

۶.مهاجرت گاومیش‌ها از سرنتگی (Serengeti)
مهاجرت گاومیش‌ها از سرنتگی
اگر در زندگی فرصت دیدن مهاجرت گاومیش‌ها را داشته باشید، باید بدانید به‌اندازه کافی خوش‌شانس هستید. هر تابستان ( و به طور معمول در ماه آگوست ) گله‌های گاومیش از منطقه حفاظت‌شده سرنتگی به ماسایی مارا مهاجرت می‌کنند، تماشای حرکت این گاومیش‌ها که به‌صورت منظم و در یک خط به دنبال هم حرکت می‌کنند حیرت‌انگیز است.

۷.خیابان‌های شلوغ و پرهیاهوی نایروبی (Nairobi)
خیابان های شلوغ و پر هیاهوی کنیا
شاید شنیدن نام نایروبی (پایتخت کنیا) به دلیل اخباری که گاه‌وبیگاه از آمار جرم و جنایت در این شهر منتشر می‌شود، کمی ناخوشایند به نظر برسد. اینکه گردشگران باید از سفر به مناطق ناامن دوری کنند، منطق کاملاً سنجیده‌ای است اما تنها مناطق محدودی از نایروبی امنیت کافی به همراه ندارد. در سایر مناطق شهر، می‌توانید با خیالی آسوده از صنایع‌دستی زیبا و ارزان‌قیمت بخرید، در شهر قدم بزنید و از موزه ملی کنیا دیدن کنید.

۸.غذاهای فوق‌العاده لذیذ کنیایی
غذاهای فوق‌العاده لذیذ کنیایی
با توجه به گوناگونی قبایل، آداب‌ورسوم و فرهنگ موجود در این کشور، از یک غذای خاص نمی‌توان به‌عنوان غذای اصلی مردم کنیا یادکرد اما، در عوض ردپای بسیاری از غذاهای لذیذ و مقوی که با مواد اولیه تازه و سرشار از پروتئین و غلات طبخ می‌شوند را در کنیا می‌توان یافت. بااین‌همه یکی از محبوب‌ترین غذاها در این کشور یوگالی ( Ugali) است، که از ذرت درست می‌شود( چیزی شبیه به سوپ ذرت). غذاهای متنوع دیگری از برنج، لوبیا، گوشت بز، بره، گاو و مرغ و صیفی‌جات هم طرفداران خاص خود را دارد.

۹.هتل همینگوی (Hemingway Hotel)
هتل همینگوی
به‌جرئت می‌توان گفت هتل همینگوی بهترین هتل کنیا است. اگر می‌خواهید چند روز را در پایتخت شلوغ کنیا بگذرانید این هتل با اتاق‌های زیبا و خدمه مهربان ترک نایروبی را برایتان سخت می‌کند. فضای مجلل هتل و وسایل پرزرق‌وبرق آن یادآور هتل‌های ۵ ستاره ایندیانا جونز (۵ star Indiana Jones) است.

۱۰.قله کنیا
قله کنیا
صعود به قله ۵۰۰۰ متری کنیا، شاید به‌اندازه صعود به ارتفاعات کلیمانجارو هیجان‌انگیز نباشد اما زیبایی آن حال و هوای خاصی به همراه دارد. قله کنیا که در قسمت شرقی دره ریفت واقع‌شده، بلندترین قله این کشور به شمار می‌رود. در صعود به کوه کنیا می‌توانید از مناظر زیبای دره ریفت، قله‌های پوشیده از برف و دامنه‌های پوشیده از گیاهان منحصربه‌فرد این کوه لذت ببرید.

۱۱.پارک ملی آمبوسلی ( Amboseli National Park)
پارک ملی آمبوسلی
پارک ملی آمبوسلی مشهورترین زیستگاه فیل‌های آفریقایی است، و در کنار آن حضور پرنده‌های عجیب بومی کنیا، بابون ها (گونه‌ای از میمون) ( baboons)، اسب‌های آبی، بوفالوها و یوزپلنگ‌ها بر شکوه این ذخیره مهم طبیعی زمین افزوده است. اگر به کنیا صرف کردید به هیچ‌وقت بازدید از این پارک ملی را از دست ندهید، کامل‌ترین نما از رشته کوه‌های کلیمانجارو نیز از پارک قابل رؤیت است.

۱۲.مردم دوست‌داشتنی کنیا
مردم دوست‌داشتنی کنیا
اغلب گردشگران برای دیدن گونه‌های جانوری متعدد به کنیا سفر می‌کنند و بسیاری از شگفتی تنوع و گوناگونی فرهنگی مردم این کشور غافل‌اند. بالغ‌بر ۴۰ نژاد و قبیله کنیا را وطن اصلی خود می‌دانند، ماسایی (Masai) ، کیکویو( Kikuyu) ، لوآ ( Luo) و کامبا (Kamba) بزرگ‌ترین قبایل کنیایی هستند که سنت‌های گذشته خود را حفظ کرده‌اند. علاوه بر آن در نایروبی  تعداد زیادی اروپایی، آمریکایی و اهالی آفریقایی جنوبی زندگی می‌کنند. مردم کنیا مردمی فروتن، مهمان‌نواز، دوست‌داشتنی و خستگی‌ناپذیرند.

۱۳.جزیره لامو (Lamu)
جزیره لامو
احتمالاً نام لامو را به‌تازگی در جریان خشونت‌های یکی از قبایل ساکن در شهر کوچکی در همسایگی این شهر شنیده‌اید. اما فارغ از این اتفاقات نادر، سفر به لامو بخش مهمی از بازدید از کنیا را تشکیل می‌دهد. روستاهای زیبا به سبک آفریقایی در اطراف این شهر آشیانه گرفته‌اند. این شهر یکی از تاریخی‌ترین شهر کنیا است که در سال ۱۳۷۰ میلادی توسط قبیله سواحیلی ( Swahili)  بنا شده است. مرکز این شهر در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و علاوه بر آن مردمی مهمان‌نواز و سواحلی زیبا و خیره‌کننده را در خود جای‌داده است.

۱۴.تنوع حیرت‌انگیز مناظر طبیعی
تنوع حیرت‌انگیز مناظر طبیعی
جغرافیای جذاب و متنوع کنیا نه‌تنها باعث شده تا هزاران گونه مختلف از حیات‌وحش  در این جای‌جای این کشور به حیات خود ادامه دهند، بلکه کنیا را به مقصد گردشگری‌ای مناسب برای هر نوع سلیقه تبدیل کرده است. در مناطق ساحلی کنیا، شن‌های سفید و آب‌های شفاف و تمیز یافت می‌شود، نواحی شمالی کشور از سرزمین‌های ناهموار و کوه‌های بلند پوشیده شده و جنوب و مرکز کشور پوشیده از مراتع سرسبز، جنگل‌های پرباران و زمین‌هایی پر از درخت‌های شگفت‌انگیز است.

۱۵.پلنگ‌های کمیاب و یوزپلنگ‌های آفریقایی
پلنگ‌های کمیاب و یوزپلنگ‌های آفریقایی
یکی از بهترین لحظات بازدید از پارک ملی نایروبی، ماسایی مارا و پارک ملی آمبوسلی لحظه مواجه‌شدن با یوزپلنگ‌ها و پلنگ‌های نادر این منطقه است. این یوزپلنگ‌ها و پلنگ‌های نادر در معرض انقراض قرارگرفته‌اند و به‌سختی می‌توان آن‌ها را از نزدیک دید، اما لحظه‌ای که آن‌ها را ببینید تمام ذهن شما مجذوب حرکت این‌گونه از گربه‌سانان خواهد شد.

۱۶.اقامتگاه‌های مارا پلینز و مارا توتو (Mara Plains and Mara Toto)
اقامتگاه‌های مارا پلینز و مارا توتو
مارا پلینز به همراه ۲ اقامت گاه زیبای دیگر در منطقه حفاظت‌شده اُلار موتورگی  (Olare Motorogi) واقع‌شده است. این اقامت گاه ۵ ستاره به‌عنوان یکی از زیباترین  اقامتگاه‌های موجود در یک منطقه حفاظت‌شده به شمار می‌رود.  اقامت گاه مارا توتو با هفت تحت کوچک‌تر از مارا پلینز است، اگر به همراه خانواده یا دوستانتان سفر کردید، اقامت در مارا توتو به دور از شلوغی هتل‌ها و آرامش‌بخش خواهد بود. خدمه و کارکنان هردوی این اقامتگاه‌ها به حدی مهربان‌اند که آن‌ها را یکی از اعضای خانواده خود به‌حساب خواهید آورد.

۱۷.منطقه ملی حفاظت‌شده نایروبی
منطقه ملی حفاظت‌شده نایروبی
منطقه ملی حفاظت‌شده نایروبی که در ۷ کیلومتری شهر نایروبی واقع‌شده، تنها ۱۱۷ کیلومترمربع وسعت دارد اما زیستگاه گونه‌های جانوری بسیار نادری ازجمله گورخرها، زرافه‌ها و کرگدن‌ها به‌حساب می‌آید. این منطقه حفاظت‌شده یکی از معدود مکان‌های کنیاست که در آن می‌توانید گونه کرگدن‌های در حال انقراض را از نزدیک ببینید.

۱۸.پرورشگاه فیل و کرگدن‌های دیوید شلدریک (David Sheldrick)
پرورشگاه فیل و کرگدن‌های دیوید شلدریک
شکار غیرقانونی همچنان اصلی‌ترین عامل کشتار فیل‌ها و کرگدن‌هاست. اگر به پرورشگاه دیوید شلدریک که در نزدیکی نایروبی واقع‌شده سری بزنید، این واقعیت دردناک بیش‌ازپیش برایتان آشکار خواهد شد. در این پرورشگاه بچه کرگدن‌ها و بچه فیل‌هایی که گاه عمر برخی از آن‌ها به کمتر از ۱ ماه می‌رسد، از دست شکارچیان غیرقانونی نجات داده‌شده و در اینجا نگهداری می‌شوند تا هنگامی‌که به‌اندازه کافی بزرگ‌شده و به طبیعت بازگردانده شوند. در این پرورشگاه می‌توانید به بچه فیل‌ها بطری‌های شیر بدهید و از نحوه گرفتن بطری توسط آن‌ها لذت ببرید.

۱۹.لحظه‌هایی پر از سکوت و آرامش
لحظه‌هایی پر از سکوت و آرامش در کنیا
در جهان امروزی که ما با دغدغه‌های مدام، فشارهای گوناگون، مشغله‌های ثابت، حضور دائمی دوستان و هجوم شبکه اجتماعی مواجه‌ایم شاید درک لحظه‌های پر از سکوت که گاه تصادفاً برای ما به ارمغان می‌آیند، آسان نباشد. ازاین‌رو اگر به کنیا سفر کردید، فرصت تجربه چنین آرامشی را بر فراز آسمان‌ها از دست ندهید. هنگامی‌که سوار بالن‌های تفریحی کنیا شدید، دوربین و تلفن همراه خود را کنار بگذارید، و با دیدن مناظر چشم‌نواز و تجربه سکوت و آرامش آسمان، لحظه‌های پر معنایی را برای خود رقم بزنید.

۲۰٫ پارک ملی نایروبی

نخستین پارک ملی کنیا، پارک ملی نایروبی بهشت حیات وحش بوده و تنها ۷ کیلومتر از مرکز شهر نایروبی فاصله دارد. این پارک دارای منطقه حافظت شده برای بیش از ۵۰ نمونه کرگدن است که در معرض خطراند. علاوه بر کرگدن ها، بازدید کنندگان می توانند از شیر ها، آهو ها، بوفالو ها، زگیل داران، چیتا ها، گورخرها، زرافه ها و شتر مرغ ها و بیش از ۴۰۰ نمونه پرنده دیدن کنند. این پارک به خاطرسوزاندن عاج فیل در این منطقه بسیار مشهور است. منطقه پیاده روی پارک نایروبی، از دیگر جاذبه مهم آن است که به دوست داران حیوانات شانس دیدن حیات وحش از نزدیک را می دهد و در منطقه ای با نام هیپو پولز ساخته شده اند.

۲۱٫ موزه ملی نایروبی
موزه ملی نایروبی شامل جاذبه های متنوعی از این کشور است و بخش های جالبی از هنر، زمین شناسی، حیات وحش و تاریخ محلی نایروبی را در بر میگیرد. بنای این موزه در خانه ای قدیمی و بزرگ ساخته شده است.

۲۲٫ موزه کارن بلیکسن
ساختمان اصلی این موزه منزل کارن بلیکسن که شخصی مورد توجه مردم کنیا بوده میباشد و از کتاب بیرون از آفریقا الهام گرفته شده است. این موزه با حفظ بسیاری از مبلمان اصلی و عکس ها و دیگر اشیاء خانه، بسیار مورد توجه بازدید کنندگان است.

۲۳٫ موزه ملی راه آهن
موزه راه آهن در ساختمان قدیمی راه آهن قرار دارد و تاریخچه خط آهن کنیا را به نمایش میگذارد. کلکسیونی از لوکوموتیوهای بخار، گردونه های ریل دار و موتورهای مختلف دوران استعماری کشور در این موزه قرار دارند. از جمله اشیاء به نمایش گذاشته شده میتوان به کالسکه ای که از آن برای رفتن به شکار حیوانات وحشی استفاده میشده اشاره کرد.