نیجریه

نیجریه کشوری است در غرب آفریقا و پایتخت آن آبوجا و بزرگ‌ترین شهر آن لاگوس است.

نیجریه پرجمعیت‌ترین کشور قاره آفریقا است که به دلیل تنوع فراوان قومی و نژادی طی چند سال گذشته شاهد درگیری‌های زیادی بوده ‌است.جمهوری فدرال نیجریه کشوری در غرب آفریقا است که از مجموعه ۳۶ ایالت و یک منطقه حکومت فدرال مرکزی تشکیل شده‌است. این کشور از غرب با بنین، از شرق با چاد و کامرون و از شمال با نیجر همسایه‌است. در جنوب این کشور خلیج گینه، بخشی از اقیانوس اطلس، قرار گرفته‌است.

سرزمین نیجریه، به دور از دریا و بیشه‏‌های باتلاقی و جنگلهای استواییِ جلگه‏‌های ساحلی، متشکل است از یک رشته فلاتهای غالباً  پوشیده از درخت و علفزارهای استوایی. شمال دور نیمه ‏بیابانی است. سلسله تپه‏‌های مجزا بر فراز فلاتها سر کشیده‏اند. بلندترین فلاتها، فلات جوس درمرکز و فلات بیو در شمال شرق کشور است.

مناطق ساحلی بسیار مرطوب وگرم است، و میانگین دمای آنها به ۳۲ درجه سانتیگراد می‏رسد. بارندگی در ساحل سنگین است ولی با فاصله از دریا تدریجاً کاهش می‏یابد، هرچند از آوریل تا اکتبر فصل باران است. شمال دور و خشک در معرض هارماتان، بادی داغ که از سوی صحرای بزرگ می‏وزد، قرار دارد.

شهرهای مهم: لاگوس, ایبادان, کانو, اوگبوموشو, اوشوگبو, ایلورین
مساحت: ۹۲۳٫۷۶۸کیلومتر مربع

خط ساحلی: ۸۵۳کیلومتر

 

لاگوس شهری بندری و پایتخت سابق نیجریه است. لاگوس دومین سرعت رشد را در میان شهرهای قاره آفریقا دارد. جمعیت منطقه شهری آن بالغ بر ۲۱ میلیون نفر می‌باشد. لاگوس پرجمعیت‌ترین شهر نیجریه و قاره آفریقا است.

لاگوس در آغاز دهکده کوچکی از قوم یوروبا بود و دو دوره تسلط نیروهای اروپایی را بخود دید و به مرور به مرکز بازرگانی و جمعیتی نیجریه  و به عنوان یک کلان شهر تبدیل شد.

لاگوس در هشتاد سال گذشته، به یک شهر صنعتی، بازرگانی و البته توریستی مبدل گشته است. این شهر به دلیل داشتن نوار ساحلی استعداد بسیار خوبی برای افراد توریست از سرتاسر جهان را دارا می باشد. این ساحل محبوبترین ساحل برای این کشور می باشد، این شهر به عنوان بندر نیز است. همچنین ساخته شدن هتل های بسیار با امکانات رفاهی و تفریحی بسیار مناسب و متنوع این امکان را برای گردشگران فراهم کرده است که بتوانند با سفر به این نقطه از کشور نیجریه اوقاتی خوش و راحت را سپری کنند.

امکاناتی دیگر نظیر اماکن مذهبی برای عبادت مسلمانان و مسیحیان در نظر گرفته شده است ولی اغلب این اماکن مربوط به مساجد برای عبادت مسلمانان می باشد. هر شب در تمامی هتل ها برنامه های اجرای موسیقی و نمایشهای محلی و غیره تشکیل می شود که در نوع خود بسیار جذاب و جالب توجه می باشد. به طور کلی تمامی امکانات نوارهای ساحلی نشأت گرفته از فرهنگ و هنر غربی می باشد ولی در نقاطی مشاهده پوشش، رفتار و ارتباط مردم بومی منطقه میتواند نمایانگر مناسبی برای فرهنگ بومی منطقه از جمله قوم یوروبا باشد.

در درون این خانه های ساحلی شما می توانید خانه هایی ساخته شده از چوبهای با برگ های درختان خواص را مشاهده کنید که در تابستان خنکی قابل توجهی را برای مشتریان فراهم می کنند، همچنین وجود استخرهای تابستانی و دیگر امکانات تفریحی و رفاهی توانسته است نظر بسیاری از علاقهمندان به طبیعت را در گردشگران و جهانگردان جلب کند.

 

توضیح کلی وضعیت اقتصادی

لاگوس نقطه کانونی اقتصادی نیجریه است، تولید بخش قابل توجهی از تولید ناخالص داخلی این کشور است. اکثر کسب و کار تجاری و مالی که در منطقه تجاری مرکزی واقع در جزیره انجام شده است. این جایی است که بسیاری از بانک های کشور تجاری، موسسات مالی و شرکت های بزرگ هستند که مقر آن در لاگوس است. لاگوس یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در نیجریه و در آفریقا است.بندر لاگوس نیجریه منجر پورت و یکی از بزرگترین و شلوغ ترین در آفریقا است.

لاگوس نیجریه

غذا در نیجریه :

غذاهای نیجریه نشانی از بسیاری غذاهای بومی آفریقا و مقدار کمی از چاشنی‌ها و ترشی‌ها است که در غذاهای متنوع استفاده  می‌شوند. گوشت کبابی، سبزیجات فصل و سس‌های متنوع قسمتی از مواد غذایی را شامل می شود که در آشپزی شان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

غذا در نیجریه

در وعده‌های غذایی معمولا با سالادهای رنگارنگ که از سبزیجات تهیه می شود آغاز شده یکی از وعده‌های غذایی کشور ، از مواد نشاسته‌ای (که برنج محبوب‌ترین آن‌ها است) در کنار خورش یا سس سرو می شود .

 

جاذبه های گردشگری نیجریه :

صخره الومو (olumo rock)

صخره اولومو نیجریه

جزیره ویکتوریا نیجریه (victoria island nigeria)

جزیره ویکتوریا نیجریه

صخره زوما (zuma rock)

 

صخره زوما نیجریه

پارک ملی عبور از رودخانه (cross river national park)

 

پارک ملی عبور از رودخانه نیجیریه

پارک ملی یانکاری (yankari national park) 

پارک ملی یانکاری نیجریه