الجزایر

الجزاير در شرق آفریقا در حاشیه دریای مدیترانه و بین مراکش و تانزانیا واقع شده است. الجزاير که در شمال آفریقا واقع شده است از نظر وسعت و پهناورى نسبت به چند کشورى که در قاره آفريقا واقع گرديده‌اند، دومين کشور بزرگ آفريقا پس از کشور سودان مى‌باشد. وسعت این کشور  ۲,۳۸۱,۷۴۰ كيلومتر مربع می باشد.
الجزایر

الجزایر بیش از چهار پنجم صحرای بزرگ آفریقا را تشکیل میدهد. بیش از ۹۰ درصد مردم الجزایر در امتداد ساحل مدیترانه و تنها ۱۲ درصد آنها در زمین های الجزایر زندگی میکنند. رشته کوه های اطلس از شرق به غرب در امتداد ساحل مدیترانه الجزایر واقع شده اند. در دامنه های شمالی باردگی بسیار زیاد میباشد . در دامنه های جنوبی نیز بارندگی و دشت های داخلی واقع شده اند.

كشور هاي همسايه
ليبي، مالي، موريتاني،، نيجر، تونس، مراكش، صحراي باختري

الجزایر
ایران و الجزایر پرچمدار روابط اقتصادی خاورمیانه و آفریقا

رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران تاکید کرد : ایران و الجزایر می توانند پرچم دار ارتباطات اقتصادی دو منطقه خاورمیانه و آفریقا باشند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ؛ محسن جلال پور در نشست تجاری ایران و الجزایر گفت : پس از دیدار سفیر الجزایر در شهریور پارسال مقرر شد تا قبل از برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور تلاش برای در تعریف راهکارهای عملیاتی گسترش روابط تجاری دو جانبه صورت پذیرد.

الجزایر یکی از مهمترین کشورها در آفریقا است و همچون قاره ای در دل قاره بزرگ آفریقا برای ایران همواره یک کشور هدف جهت همکاریهای اقتصادی تجاری به شماره می رفته است . ایران و الجزایر هر یک در منطقه سیاسی و اقتصادی خاورمیانه و آفریقا از جایگاه پراهمیت و ظرفیتهای پرشماری برخوردار بوده و می توانند پرچم دار ارتباطات اقتصادی این دو منطقه باشند.

در زمینه همکاری مشترک در خصوص اقلام دارویی کارگروه دارو و تجهیزات پزشکی اتاق ایران دستاوردهای خوبی را در سال ۹۴ و صادرات موارد اولیه دارو به این کشور داشت.

معبد ‏Besakih ‏‏‎الجزایر
لوازم خانگی ، گوگرد ، مصالح ساختمانی ، صنایع وابسته صنعت ساختمان ، کشاورزی ، مواد غذایی صنایع دستی و توریسم از دیگر زمینه های همکاری دو کشور است.

جلال پور گفت : موقعیت استراتژیک منطقه ای ایران به عنوان کشوری با ثبات و با امنیت بسیار بالا می تواند برای آفریقا به عنوان پل ارتباط با کشورهای آسیای میانه و حوزه خاورمیانه با جمعیتی در حدود ۴۰۰ میلیون نفر محسوب شود.
توسعه روابط تجاری با الجزایر فرصتهای بسیار برای صادر کنندگان ایرانی و همچنین جذب سرمایه گذاری خارجی و انتقال تکنولوژی و دانش فنی برای کشورمان بوجود می آورد.

مزاب - الجزایر